Czym jest „test przedsiębiorcy”?

Organy podatkowe dysponują narzędziami z zakresu analizy Big Data, które umożliwiają typowanie przedsiębiorców do kontroli podatkowej.

Od 2018 r. organy podatkowe dysponują szeregiem informacji o podatnikach w formie cyfrowej. Jak zapewne wiesz, organy podatkowe co miesiąc otrzymują informacje o wszystkich wystawionych fakturach VAT w formie jednolitych plików kontrolnych (JPK). Dane te umożliwiają organom podatkowym na przeprowadzenie złożonej analityki sytuacji podmiotów i skutecznie typowanie ich do kontroli w zakresie określonych przez organy strategii kontrolnych.

W ostatnim czasie pojawiły się informacje dotyczące możliwości wdrożenia mechanizmu weryfikacji tzw. kontraktów B2B i zasadności stosowania 19% stawki PIT (podatek liniowy) poprzez zastosowanie tzw. „testu przedsiębiorcy”.

Z posiadanych przez nas informacji wynika, że możesz być narażony na weryfikację ze strony organów w szczególności jeżeli:

 • posiadasz zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą i stosujesz 19% stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych (tzw. podatek liniowy);
 • nie posiadasz zatrudnionych pracowników;
 • Twoje przychody w dużej mierze pochodzą od jednego kontrahenta na podstawie cyklicznych rozliczeń;
 • poziom osiąganych dochodów netto jest ponadprzeciętny w stosunku do osób w tej samej branży zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę.

Powyższe przesłanki stanowią jedynie elementy brzegowe, które mogą posłużyć do wytypowania Twojej firmy do kontroli. Przewiduje się, że w ramach dokonywanej weryfikacji dokonywany będzie tzw. test przedsiębiorcy czyli analiza kontraktu B2B.

„Test przedsiębiorcy” ma na celu ocenę czy jesteś uprawniony do stosowania 19% stawki PIT w ramach wykonywanego kontraktu B2B. W szczególności dotyczyć to będzie osób, które operują na podstawie tzw. kontraktów B2B, które w dużej mierze przypominają stosunek pracy. Celem wprowadzenia testu przedsiębiorcy jest założenie, że nie każdy stosunek wynikający z umowy typu kontrakt B2B faktycznie wykonywany jest w ramach faktycznie prowadzonej działalności gospodarczej a stanowi stosunek pracy lub inny stosunek prawny.

Na pozorność prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie umowy B2B może wskazywać wiele czynników, w tym m.in.:

 • brak odpowiedzialności wobec osób trzecich za rezultat i wykonywanie czynności;
 • wykonywanie działalności pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego, oraz
 • nieponoszenie ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Obszary ryzyka

W naszej opinii na szczególne ryzyko narażone są osoby zatrudnione w oparciu o umowy B2B, w poniższych branżach/obszarach:

 • management (kierownicy, dyrektorzy i inne tego typu funkcje);
 • prawo, consulting, doradztwo (konsultanci, managerowie, osoby bez uprawnień do wykonywania wolnego zawodu);
 • lekarze i personel medyczny zatrudniony w ramach kontraktu B2B głównie w jednej placówce;
 • branża kreatywna (graficy, projektanci itd.);
 • obszar sprzedaży (handlowcy, przedstawiciele handlowi i inni);
 • branża informatyczna (programiści, developerzy, testerzy, project managerowie)

Brak zdania tzw. „testu przedsiębiorcy” może powodować bardzo istotne konsekwencje w zakresie podatku PIT, zarówno w zakresie lat ubiegłych (5 ostatnich lat podatkowych) oraz braku uprawnienia do stosowania 19% stawki na przyszłość.

Powyższe może być równoważne z koniecznością zastosowania standardowej stawki podatku wg. skali podatkowej (18%/32%) zarówno w zakresie lat ubiegłych jak i przyszłych dochodów.
Ponadto istotne konsekwencje mogą pojawić się w rozliczeniach VAT oraz w zakresie składek ZUS.

Jeżeli zawarłeś lub planujesz zawrzeć tzw. kontrakt B2B możesz być narażony na szereg ryzyk podatkowych. Zweryfikuj swój status i sprawdź czy jesteś narażony na kontrolę organów podatkowych.

Test przedsiębiorcy

Indywidualna weryfikacja kontraktu B2B

 • Indywidualna analiza Twojej sytuacji i konkretnego kontraktu.
 • Wypełnij nasz szczegółowy „test przedsiębiorcy” oraz przekaż informacje o zawartym kontrakcie.
 • Zweryfikujemy postanowienia umowne, stan faktyczny oraz wskażemy nasze rekomendacje.
 • Zwiększ swoją ochronę jeszcze dzisiaj!

Kontakt

Zainteresowany weryfikacją Twojej sytuacji? Skontaktuj się, zweryfikujemy Twój status i zarekomendujemy działania wspierające. Napisz e-mail kontakt@kontraktb2b.pl

Jedna myśl o “Czym jest „test przedsiębiorcy”?

 1. Robotny Odpowiedz

  To co teraz? Jak mam działalność założona i robię na budowie to mi mogą zakazać robić na fakturę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *